Radiofrekwencja mikroigłowa jest połączeniem dwóch technik: radiofrekwencji (thermoliftingu) oraz mikronakłuwania. Skórę poddawaną zabiegowi nakłuwa się do odpowiedniej, wcześniej ustalonej głębokości. W momencie wkłucia impuls elektryczny przez igły dostarczany jest do głębokich warstw skóry, powodując ich silne rozgrzewanie. Zarówno nakłucie, jak i podgrzanie prowadzi do częściowego uszkodzenia skóry, aktywując tym samym procesy regeneracyjne. W konsekwencji powstaje nowa, młoda tkanka, o prawidłowej strukturze.
W radiofrekwencji mikroigłowej, dzięki obecności mikroigieł, które przewodzą ciepło w głąb skóry, każda warstwa skóry poddana zabiegowi jest równomiernie nagrzewana. Przeciwnie do klasycznych laserów, w których promieniowanie – emitowane na zewnątrz skóry – przechodząc przez kolejne warstwy skóry ulega osłabieniu, przez co tkanka nie jest nagrzewana równomiernie. W trakcie zabiegu bardzo dokładnie określana jest głębokość nakłuć, nawet do 3,5 mm (klasyczne lasery sięgają nie głębiej niż 1,7 mm). Dodatkowym atutem jest to, że bardzo precyzyjnie regulowany jest nie tylko zasięg (głębokość mikronakłuć) zabiegu, ale również czas oraz intensywność nagrzewania tkanek.
Właśnie ze względu na bezpieczeństwo i brak powikłań pozabiegowych radiofrekwencja mikroigłowa stanowi alternatywę dla zabiegu laserowego czy chirurgicznego odmładzania.
Poprawa napięcia i wygładzenie skóry zauważalne są natychmiast po zabiegu, a pełne efekty są widoczne po około 3-5 tygodniach. Regularnie powtarzane sesje znacznie poprawiają jędrność i gęstość skóry. Efekt dogłębnej przebudowy pojawia się stopniowo w ciągu od 2 do 6 miesięcy po wykonaniu serii.
Radiofrekwencja mikroigłowa opiera się na wywołaniu efektu termicznego w obrębie tkanek. Emitowane fale radiowe wnikając głęboko, rozchodzą się równomiernie i podgrzewają tkanki na poziomie skóry właściwej, powodując częściowe uszkodzenie jej struktury. W efekcie znajdujące się tam włókna kolagenowe ulegają obkurczeniu i napięciu, co zapoczątkowuje proces ich regeneracji. Dochodzi również do stymulacji fibroblastów, co zwiększa produkcję kolagenu oraz elastyny.
W miejscu zniszczenia powstaje całkiem nowa, młoda tkanka, która posiada prawidłową budowę. W następstwie tych wszystkich procesów, skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna, zwiększa się jej gęstość i napięcie, poprawie ulega też jej kondycja oraz koloryt. Wygładzeniu ulegają zmarszczki w okolicy oczu, twarzy, dekoltu oraz szyi. Policzki i podbródek są bardziej napięte i lekko się unoszą, poprawiają się również kontury twarzy.
Na czym polega technika radiofrekwencji
Radiofrekwencja to działanie na skórę falą elektromagnetyczną o częstotliwości radiowej, która poprzez ogrzewanie tkanki stymuluje jej regenerację. Ciepło powoduje obkurczanie włókien kolagenowych, skracanie nich (spiralizacja białek daje efekt natychmiastowego napięcia i podniesienia skóry) oraz indukowanie procesów tworzenia nowego kolagenu. W zależności od zastosowanej technologii możemy wykonywać zaawansowane zabiegi zarówno na twarz jak i na ciało. Dodatkowe zastosowanie podciśnienia (vacuum) pozwala na zdecydowanie większą precyzję, bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu.
Fale elektromagnetyczne docierając do skóry bardzo korzystnie wpływają na pracę układu limfatycznego i aktywizują metabolizm fibroblastów (komórek produkujących kolagen, elastynę i kwas hialuronowy). Efektem jest odbudowa nowego kolagenu oraz poprawa jakości i gęstości skóry (ujędrnienie twarzy i ciała). Fale radiowe odprężają i rozluźniają mięśnie, łagodzą ból, pobudzają krążenie krwi, zwiększają metabolizm w tkankach oraz redukują wolne rodniki. Zabiegi są skuteczne, bezpieczne i na skutek efektu stymulacji produkcji endorfin (hormony szczęścia) bardzo odprężające.
Na czym polega technika mikronakłuwania
Mikronakłuwanie polega na wywołaniu stanu zapalnego, pobudzeniu skóry do autoregeneracji w celu naprawy uszkodzeń i następującej dalej odbudowie nowych tkanek. Technika stymuluje skórę na trzech etapach. W fazie pierwszej mikrouszkodzenia wywołane nakłuciami powodują wzrost szybkości procesów związanych z odnową skóry, w tym głównie z produkcją kolagenu. W etapie drugim powstają proteoglikany, elastyna oraz pozostałe rodzaje kolagenu. Na etapie trzecim widoczna jest poprawa gęstości skóry oraz jej ujędrnienie – zmarszczki i bruzdy ulegają znacznemu wygładzeniu. Dodatkowo poprawie ulega struktura samego naskórka, cement międzykomórkowy jest bardziej szczelny, naskórek grubszy, pory są zwężone, a powierzchnia skóry gładka. Blizny ulegają spłyceniu, a przebarwienia są rozjaśnione.
Radiofrekwencja mikroigłowa – przebieg zabiegu
Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej wykonywany jest za pomocą głowicy, wyposażonej w odpowiednią liczbę mikroigieł oraz zdolnej do emisji promieniowania elektromagnetycznego. Zabieg polega na wprowadzeniu mikroigieł na pożądaną głębokość skóry (od 0,5 do 3,5 mm), a następnie wyzwoleniu promieniowania elektromagnetycznego z głowicy.
Energia promieniowania penetruje w głąb skóry, nagrzewając tkanki. Dochodzi do częściowego uszkodzenia struktury skóry, co stymuluje proces regeneracji i powstawania nowej, młodej tkanki o prawidłowej budowie.
Radiofrekwencja mikroigłowa -wskazania
- wiotka, mało jędrna skóra twarzy, szyi, dekoltu
- korekta owalu twarzy, opadające policzki tzw. chomiki
- zmarszczki i drobne linie (również w trudno dostępnych miejscach: warga górna, pod oczami, powieki)
- cienie, zasinienia i obrzęki pod oczami
- opadające powieki
- rozszerzone pory
- powierzchowne blizny, blizny potrądzikowe, skóra atroficzna
- przebarwienia, hiper- lub hipo – pigmentacja
- trądzik aktywny
- kuperoza, skóra naczyniowa
- skóra zwiotczała i mało napięta na dowolnym obszarze ciała (ramiona, biust, uda, pośladki, brzuch – zwłaszcza po ciąży lub intensywnym odchudzaniu)
- nadpotliwość
- rozstępy na udach, pośladkach, brzuchu oraz piersiach
- odmłodzenie skóry rąk oraz stóp
Efekty zabiegu
- stymulacja powstawania nowego kolagenu, skracania się i zagęszczania jego włókien oraz budowania między nimi nowych wiązań
- bardziej jędrna i sprężysta skóra
- zwiększenie napięcia skóry
- wygładzenie zmarszczek i drobnych linii
- redukcja obrzęków i cieni pod oczami
- poprawa owalu twarzy niwelowanie tzw. „chomików”
- uniesienie powiek i kącików ust
- poprawa i ujednolicenie kolorytu
- rozjaśnienie przebarwień
- zwężenie porów
- wyrównanie atrofii i blizn powierzchownych
- ujędrnienie skóry ciała
- niwelowania rozstępów i zmniejszenie cellulitu
- likwidacja nadpotliwości
Ilość zabiegów w serii
Ilość zabiegów i odstępy między nimi są ustalane indywidualnie. Zwykle cały cykl opiera się na 2-4 zabiegach w odstępie 4 tygodni. W niektórych wskazaniach wystarcza jeden zabieg.
W przypadku usuwania rozstępów potrzebna jest seria 4 – 6 zabiegów (sporadycznie nawet więcej). W tym wypadku pełny efekt uzyskuje się po 8-10 miesiącach, jest on jednak trwały i po zakończeniu cyklu nie ma potrzeby okresowego powtarzania terapii.
Zalecenie przed zabiegiem
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania.
Zalecenia po zabiegu
Zabieg jest bezbolesny, jednak dla większego komfortu pacjenta stosuje się maść znieczulającą. Zabieg należy do zabiegów bardzo bezpiecznych, po których nie jest wymagany żaden okres rekonwalescencji. Zabieg można wykonywać cały rok nawet latem celem szybkiej regeneracji skory uszkodzonej słońcem.
Po zabiegu skórę należy zabezpieczyć kremem ochronnym. Przez okres kilku dni po zabiegu należy krem z filtrem UV 50, wieczorem krem przyspieszający gojenie.
Przeciwwskazania do zabiegu
- ciąża i okres karmienia piersią
- choroby tarczycy (nieuregulowane)
- cukrzyca
- epilepsja
- choroby autoimmunologiczne m.in. choroba Gravesa Basedowa i zapalenie tarczycy typu Hashimoto, stwardnienie rozsiane (SM), nużliwość mięśni – (Miastenia), reumatoidalne zapalenie stawów, zespół Sjogrena, gościec mięśniowo-ścięgnisty, bielactwo, łuszczyca, łysienie plackowate i in. (ostrożnie przy swędzeniach skóry niezidentyfikowanego pochodzenia, AZS, alergiach)
- choroby nowotworowe i okres do 5 lat po ich przebyciu oraz ogólnoustrojowe
- stany po leczeniu promieniowaniem jonizującym
- choroby układu krążenia np. zakrzepica, hemofilia lub czasowa niska krzepliwość krwi, nadciśnienie, żylaki (w miejscu zabiegu)
- choroby krwi (anemia, małopłytkowość)
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, niesterydowych leków zapalnych (np. Aspiryny, Acard) nawet w ciągu kilku ostatnich dni przed zabiegiem
- ostre stany zapalne skóry, problemy dermatologiczne
- zaburzenia czucia, zaburzenia gojenia się
- metalowe, silikonowe implanty w okolicy zabiegowej
- rozrusznik serca
- skłonność do krwawień wewnętrznych np. z przewodu pokarmowego
- zaćma
- skłonność do keloidów, bliznowaceń
- zaburzenia ukrwienia obwodowego
- gruźlica
- zalecana ostrożność w przypadku zaburzeń hormonalnych
- wirusowe zapalenie wątroby
- wszczepiona pompa insulinowa
- terapia Roaccutanem lub jego odpowiednikami
- trądzik różowaty
- przebyte zabiegi z zakresu medycyny estetycznej (wypełniacze, botoks, nici PDO itp.)
- miejscowe stany zapalne (infekcje wirusowe oraz bakteryjne)
- osoby ze skłonnością do opryszczki powinny na 24h przed zabiegiem zastosować działanie profilaktyczne np. Heviran
- spożywanie alkoholu przed zabiegiem
Możliwe działania niepożądane:
Po zabiegu obszar objęty terapią może pozostawać lekko zaczerwieniony, lub zaróżowiony. Efekt zaczerwienienia mija po ok 2 godzinach od zabiegu (w najtrudniejszych przypadkach słabnący rumień może utrzymywać się do 2 dni). W sporadycznych przypadkach może wystąpić obrzęk, który utrzymuje się przez okres 1-2 dni od zabiegu.